Web tasarımında sıklıkla yapılan hatalardan en önemli 12 tanesini bu yazıda listeledik.

 1. Çok fazla görsel ve animasyon kullanımı: Websitenizde çok fazla fotoğraf, animasyon ve flash kullanmanız sitenize yük bindirir. Bu görsel ve animasyonlar yüklenme ve açılma sırasında sitenizin gereksiz yere yavaşlamasına neden olur. Özellikle mobil cihazlardan erişim sırasında aşırı veri transferi internet paketlerinin de kotasını doldurmasına neden olur ve site kullanıcılarını zor durumda bırakır. İdeal web tasarımında görsel/animasyon ve metinler arasında denge kurulmalıdır.
 2. Kötü navigasyon: Websitenizde dolaşan kullanıcılar bilgilere ulaşmak için düşünülerek tasarlanmış, ihtiyaçlara göre önceliklendirilmiş ve kolay ulaşılabilen bir navigasyon arar. Kötü navigasyon, kullanıcının site içinde kaybolmasına ve sonunda da aradığını bulamadan sitenizden ayrılmasına neden olur.  İyi tasarlanmış bir menü, kullanıcının içinde bulunduğu sayfanın belli olması, sayfaya ulaşırken gelinen yolun belli olması, sayfaların numaralandırılması başarılı bir navigasyonun özelliklerindendir.
 3. Arama fonksiyonunu unutmak: Bir websitesinin navigasyonu ne kadar iyi tasarlanmış olursa olsun, izleyicilerin aramak isteyeceği kelimeler mutlaka olacaktır. Arama fonksiyonunun sitenin görünür bir yerine konumlandırılması ve her sayfadan erişilebilir olması önemli. Arama fonksiyonu ayrıca sitede fazla vakit kaybetmeden ulaşılmak istenen sayfayı bulmak açısından da önemlidir.
 4. Sosyal medyayı göz ardı etmek: Sosyal medya her türlü websitesini destekleyen en önemli pazarlama araçlarındandır. Websiteniz ister kişisel, ister kurumsal olsun izleyicilerinizi siteye bağlamak, sitenizi sıklıkla ziyaret etmelerini sağlamak, sitenizi tanıdıklarını duyurmanın en etkili yolu sosyal medya. Websitenize özgü sosyal medya hesaplarınızdan düzenli paylaşım yaparak ziyaretçilerinizin ürün ve hizmetlerinize ve hatta ürettiğiniz içeriğe olan ilgisini canlı tutabilirsiniz.
 5. Responsive / uyumlu tasarım yapmamak: Günümüzde web kullanıcılarının büyük bölümü sitelere cep telefonu ve tablet gibi mobil cihazlardan erişmektedir. Websitesinin responsive, yani değişik ekran büyüklüklerine uyumlu olması durumunda ekran görünümü siteye ulaşılan cihaza göre değişir. Böylece daha iyi bir erişim, ihtiyaca yönelik tasarım, okuma ve kullanım kolaylığı sağlar. Son dönemde arama motorları da responsive websitelerini tercih etmeye başlamıştır. Statik websiteleri küçük ekran boyutlarında sayfa içinde aranılan bilgiye ulaşmak için çok fazla ekran kaydırma yapılmasına ve böylece ziyaretçilerinizi kaybetmenize neden olabileceğinden, mevcut websitenizin bir an evvel responsive tasarıma geçmesi çok önemlidir.
 6. Hatalı font kullanımı: Bir tasarımı hareketlendirmenin temel kurallarından biri de websitenizin genel havasıyla uyumlu font seçimleri yapmak. Başlıklarda ve yazı metninde kullanacağınız fontun doğru seçimi sitenizin okunurluğunu artıracaktır. Genel olarak bir tasarımın içinde en fazla 2, bilemediniz 3 değişik font kullanımı yeterli olacaktır. 2 ya da 3’ten fazla font kullanımı okurların gözünü yoracağı gibi, sitenizde profesyonel olmayan bir izlenim  yaratır. Ayrıca font büyüklüklerini de göz ardı etmemek gerek. Özellikle paragraflarda kullanılan fontun boyutunun çok küçük olmaması ve mümkünse paragraflarda italik yazı tipi kullanılmaması okunabilirlik açısından gereklidir.
 7. Websitenizi farklı tarayıcı/cihazlarda test etmemek: Web tasarımında göz önüne alınması gereken önemli konulardan biri de websitesinin farklı tarayıcılarda (browser) ve cep telefonu/tablet gibi farklı cihazlarda test edilmesidir. Chrome, Firefox, Internet Explorer, Safari ve Opera sırasıyla ilk 5’te yer alan tarayıcılar olup, tarayıcıdan tarayıcıya görüntü farkları oluşmaktadır. Ayrıca mobil tasarımların da olması gerektiği gibi durduğundan emin olunmalıdır. Profesyonel web tasarım hizmetinin bir adımı da tarayıcı ve cihaz testleridir. Çalıştığınız web tasarım firmasının websitenizi teslim etmeden önce farklı tarayıcı ve cihazlarda teslim ettiğinden emin olun.
 8. Linkleri doğru şekilde renklendirmemek: Sitenizde tıklanan ve üzerinde gezilen linklerin renk değiştirmesi kullanım kolaylığı açısından önemli bir özelliktir. Linklerdeki renk değişimi sayesinde kullanıcılar sitede nerede olduklarını daha iyi bir şekilde bulabilir ve daha önce ziyaret ettikleri sayfaları hata ile tekrar tekrar ziyaret etmemiş olurlar.
 9. Giriş sayfaları/animasyonlarından kaçınmak: Websitelerine giriş sayfası ya da animasyonlu giriş yapmak tarihin tozlu sayfalarına gömülmesi gereken bir tasarım uygulamasıdır. Bir websitesini tasarlarken temel amaç bilgiye mümkün olduğunca hızlı erişmektir. Giriş sayfaları ya da animasyonları ilk sefer için belki ilginç olsa da, kullanıcılar siteyi yeniden ziyaret ettiklerinde onları tekrar tekrar aynı animasyonu izlemeye zorlamak bir süre sonra sitenizden kaçmalarına neden olacaktır.
 10. Site istatistiklerini takip etmemek: Websitenize gelen ziyaretçi sayısı, en çok görüntülenen sayfalar, en çok aranan kelimeler gibi temel istatistiki bilgileri takip etmek kullanıcıların davranışları hakkında önemli ipuçları verecektir. Bunun ötesinde istatistik sonuçlarına bağlı olarak tasarım değişiklikleri yapmak, bazı sayfaları öne çıkarmak, varsa aksaklıkların giderilmesini sağlamak websitenizdeki satışların artmasına ve kullanıcıların daha keyifli bir web deneyimi yaşayarak sitenizde uzun zaman geçirmesine yol açar.
 11. Kırık linkler: Özellikle açılışının üzerinden belli bir süre geçmiş olan websitelerinde kırık linklerin oluşması muhtemeldir. Websitenizde dolaşırken kırık linklerle karşılaşmak kullanıcılarınızın canını sıkar, profesyonel olmayan bir görünüm yaratır ve kullanıcılar kırık linkler nedeniyle aradıkları bilgiye ulaşamadıkları noktada sitenizden ayrılır. Kırık linkler arama motorları listelemesinde de olumsuz sonuçlar yaratır. Pek çok kırık linkle dolu sitenizin zaman içinde sıralamalarda geriye düştüğünü fark edebilirsiniz.
 12. SEO’yu gözardı etmek: SEO, yani arama motoru optimizasyonu bir websitesine talebi belirleyecek en önemli çalışmalardandır. Benzer konularda binlerce sitenin olduğu bir ortamda sitenizin arama motorlarının ilk sayfasında yer almasının önemi sanırız göz ardı edilemez. Bir websitesinde en azından temel SEO çalışmalarının yapılması bile ziyaretçi sayısında fark edilir bir artış getirecektir.

Sizin websitenizde bu tasarım hatalarından fark ettiğiniz hangileri var? Aklınıza gelen başka web tasarım hatalarını da yorum olarak bırakabilirsiniz.

FireFrog Creative

FireFrog Creative, 2009 yılında Amerika’da kurulmuş genç ve dinamik bir tasarım stüdyosudur. Müşteri ihtiyaçlarına odaklı ve yüksek kaliteli bir iş anlayışına sahip olan FireFrog Creative, web tasarımı, web hizmetleri, grafik tasarımı, kurumsal tasarım ve diğer görsel tasarım ürünleri üzerinde uzmanlaşmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.